فروشگاه چاپ سایمان ☘

کوتینگ چیست؟

کوتینگ چیست؟

 

بسیاری از افرادی که در حوزه چاپ حرارتی – سابلیمیشن فعالیت می کنند کلمه کوتینگ را بارها و بارها شنیده اند اما تعداد کسانی که به درستی از مفهوم کوتینگ اطلاع دارند بسیار اندک است. در این مقاله قصد داریم که به تشریح و توضیح کوتینگ یا به عبارت بهتر کوتینگ سابلیمیشن که برای مصارف چاپ حرارتی – سابلیمیشن کاربرد دارد بپردازیم.

 

 

  • کوتینگ چیست؟

کوتینگ به معنی پوشش است. یک لایه رنگ که بر روی سطحی چوبی یا فلزی پاشیده می شود کوتینگ محسوب می شود و یا کف پوش های پلیمری که برای کف سالن های ورزشی و اماکن استفاده می شوند نیز نوعی کوتینگ هستند. هر کوتینگ مورد استفاده خاص خود را داراست و همچنین بر حسب نوع استفاده دارای ویژگی های منحصر به فردی نیز می باشد.

 

به عنوان مثال کف پوش های ضد اسید پلی یوروتان که برای استفاده در آزمایشگاه های پزشکی و شیمیایی کاربرد دارند خواصی همچون ضد حلال بودن (مقاومت در برابر حلال هایی همچون تینر، الکل، بنزین، آب ژاول و …)، مقاومت بالا در برابر حرارت و همچنین Anti Dust (مقاومت در برابر جذب گرد و خاک) بودن را در خود دارند.

 

 

 

  • کوتینگ سابلیمیشن چیست؟

کوتینگ سابلیمیشن نوعی از کوتینگ است که برای استفاده در حوزه چاپ حرارتی – سابلیمیشن کاربرد دارد. از این کوتینگ جهت قابل چاپ کردن سطوحی که در حالت عادی امکان چاپ ندارند استفاده می شود. سطوحی همچون فلزات، چوب، شیشه، کریستال، آکریلیک (پلکسی گلاس)، سنگ، کاشی و سرامیک و … از جمله مواردی هستند که با استفاده از کوتینگ سابلیمیشن قابلیت پذیرش چاپ را پیدا می کنند.

 

این کوتینگ قابلیت هایی همچون ضد حلال بودن، Anti UV (مقاومت در برابر اشعه UV و نور خورشید)، مقاومت در برابر شستشو با آب و مواد شوینده شیمیایی را باید دارا باشد. این محصول معمولا در سه شکل بسیار پرمصرف شامل: اسپری، مایع دو جزئی (شامل فیلم اصلی و هاردنر) و مایع سه جزئی (شامل دو فیلم ترکیبی و هاردنر) تولید می شود.

 

 

 

  • چرا باید سطوح مختلف را برای چاپ سابلیمیشن کوتینگ کنیم؟

برای اینکه بتوانیم بر روی سطوح مختلف چاپ حرارتی – سابلیمیشن را اجرا کنیم نیازمند مرحله ای به نام Pre-Treatment (آماده سازی) هستیم چرا که سطوح طبیعی همچون سنگ، کاشی و سرامیک و … به طور عادی قابلیت جذب جوهر سابلیمیشن را ندارند. دلیل این امر این است که در جوهر پرینترهای سابلیمیشن بر خلاف جوهر پرینترهای دیجیتال لیزری یا جوهر افشان از مواد مصنوعی پلیمری استفاده می شود.

 

 

در جوهر پرینترهای دیجیتال لیزری یا جوهر افشان رنگ ها با استفاده از مواد طبیعی و معدنی همچون گرد فیروزه، لاجورد، اخرا و … تولید می شوند و این جوهرها برای جذب در سطوح طبیعی نیازمند Pre-Treatment نمی باشند. اما جوهرهای سابلیمیشن به دلیل استفاده از رنگ دانه های پلیمری تنها بر روی سطوحی قابلیت جذب پیدا می کنند که آن سطح نیز دارای گیرنده های پلیمری باشد. کوتینگ سابلیمیشن سطح مورد نظر را با استفاده از این گیرنده ها برای جذب جوهر سابلیمیشن آماده و اصلاحا سطح مورد نظر را Coated (کوتد) می کند.

About the Author

info@saymanco.ir