فروشگاه چاپ سایمان ☘

انواع چاپ دیجیتال

انواع چاپ دیجیتال

 

 

شیوه‌های چاپ در جهان از ابتدا تا کنون از چند روش اصلی خارج نیست. یکی از جدید ترین شیوه های مرسوم چاپ جهان، چاپ دیجیتال است که آن هم به نوبه خود به انواع مختلفی تقسیم می شود. چاپ دیجیتال در واقع بخش کوچکی از تکنولوژی های دیجیتال است که بر اساس ارتباط دستگاه های چاپ با کامپیوتر به منظور خواندن تصاویر دیجیتال و تبدیل آن به نسخه چاپی تعریف شده است. پیشگامان صنعت چاپ ، بر همین اساس چاپ دیجیتال را به زیرشاخه های روش جوهرافشان، روش الكتروفتوگرافی، روش ديجيتال نوری يا پرتوی، روش چاپ، روش حرارتی، روش تصعيد رنگ و ماركرهاي ليزري تقسیم کرده اند. در این مقاله تک تک این روش ها را به تفصیل معرفی می کنیم:

 

 

 

روش جوهر افشان

مرسوم ترین و شناخته ترین روش چاپ دیجیتال در کشور روش جوهر افشان است، عملکرد این دستگاه های چاپ بسیار شبیه پرینترهای جوهر افشان شخصی ، البته در ابعاد صنعتی و با عملکرد گسترده دستگاه های چاپ می باشد.  دستگاه و ابزار اين شيوه تنوع بسیار بالايی دارد و از انواع پرينترهای روميزی تا ابعاد عريض ۵ متر را در بر می گیرد. نحوه كار سيستم جوهرافشان به اين صورت است كه اطلاعات ديجيتال را توسط مركب‌های مايع به طور مستقيم روی كاغذ می نشاند.

 

 

از آنجا كه در اين تكنولوژی نيازی به محمل ميانی برای انتقال تصاوير نيست و مركب بطور مستقيم توسط يك هد روی سطح چاپی انتقال می يابد، اين روش به عنوان اصيل‌ترين روش چاپ ديجيتال محسوب می شود. نازل رنگ ‌پاش اين دستگاه به طور كامل ديجيتالی عمل كرده و تنها از دو فرمان بپاش و نپاش پيروی می كند در نتيجه عوامل تاثيرگذار روي كيفيت چاپی به حداقل خود يعنی، نوع و جنس كاغذ همچنین شرايط اقليمی موجود كاهش می يابد.

 

 

به همين جهت است كه خروجی چاپ به روش جوهرافشان بيشتر از ساير شيوه‌های چاپی كه عوامل مختلفی روی كيفيت چاپ آنها تاثيرگذار است -مانند محمل چاپی، تعادل آب و مركب و … قابل كنترل و نزديك به استانداردهای مد نظر است. سرعت پایین این روش باعث شده که نتوان آن را برای نسخه هایی که نیاز به چاپ تعداد زیاد دارند به کار برد، در این شیوه متخصصان چاپ دائما باید کیفیت جوهر دستگاه را بررسی کرده و از عدم اتمام آن اطمینان حاصل کنند.روشهای چاپ دیجیتال

 

روش ديجيتال نوری يا پرتوی

 ديگر شيوه‌های پركاربرد چاپ ديجيتال، چاپ نوری نامیده می شود. در اين روش تصوير مورد نظر را از طريق تابش شعاع‌های نوری روی كاغذهای ويژه و حساس به نور – مشابه كاغذ عكاسی- ايجاد كرده و پس از مرحله ظهور ، تثبيت می نمايند. دستگاه‌هایی که اين روش را ممکن می کنند Photo Lab خوانده می شوند و در لابراتورهای عكاسی قابل ملاحظه بوده و استفاده می شوند واین دستگاه ها كيفيت چاپی بسيار بالايی دارند. درحال حاضر دستگاه‌های نوری با كيفيتی در ابعاد بسيار بزرگ ورقی و نيز رول توليد شده است. از مشكلات اصلی اين دستگاه‌ها می توان به دو مرحله‌ای بودن چاپ و ظهور اشاره کرد كه در دستگاه‌های امروزی به صورت اتوماتيك در داخل دستگاه انجام می گیرد. داروهای ظهور نيز همانند شيوه‌های چاپ عكس بسته به ميزان مصرف بایستی هر چندوقت يكبار تمدید شود.

 

 

 

روش الكتروفتوگرافی

در روش الکتروفتوگرافی مركب جامد پودری (تونر) يا مايع (شيوه ديجيتال مركبی) کاربرد دارد.

  •  روش تونری

اساس اين شيوه از طريق باردار كردن درام چرخانی توسط شعاع نور ليزر، تشكيل تصوير به وسيله مركب‌های پودری با نام تونر كه قابليت باردار شدن دارند و ذوب شدن اين تونرها روی سطح كاغذ، شكل می گيرد.

  •   روش ديجيتال مركبی

اين شيوه كه به جای پودر رنگ (تونر) از مركب‌های رنگی استفاده می كند، برای كارهای پرتيراژ كاربرد مناسبی دارد. خروجی اين دستگاه‌ها دارای كيفيت بسيار بالايی است ولی پيچيدگی تكنولوژی در اين نوع دستگاه‌ها باعث شده است كه از گستردگی سيستم‌های تونری برخوردار نباشند.

 

 

 

روش حرارتی

در روش حرارتی كه نیاز به كاغذ حساس به حرارت دارد حرارت نقش اساسی دارد، حرارت ناشی از ليزر و يا ماتريس های حرارتی با ايجاد فعل و انفعالات شيميايی بر روی سطح كاغذ حساس، رنگ و تصوير تولید می كند. استفاده از اين شيوه در دستگاه‌های كوچك تك رنگ مرسوم که تک برج هم خوانده می شود رایج است كه متداول‌ترين آنها دستگاه‌هاي فكس می باشند. در حال حاضر این شیوه چندان مرسوم نیست.

 

 

روش چاپ (Direct Imaging)

 به ماشين‌هايی گفته می شود كه محمل چاپی در درون آنها تعبیه شده و شركت‌های پرس‌تك و هايدلبرگ به آنها DI می گویند. درون این دستگاه های پلیت جاگذاری شده است. سيستم تهيه پليت در اين چاپگرها درست مشابه تهيه پليت در پيش از چاپ افست به روش ديجيتال (كامپيوتر به پليت) است. این دستگاه ها تمام اتوماتیک بوده و توسط کامپیوتر مدیریت می شوند، به این ترتیب اطلاعات را به صورت فایل دیجیتال دریافت می کنند. دقیقا به همین دلیل برای چاپ های تعداد پایین توصیه نمی شوند .

 

 

 

ماركرهاي ليزري

 این شیوه مخصوص صنایع تولیدی می باشد. اين دستگاه‌ها با قابلیت استفاده كاربردی كه براي درج اطلاعات روی خط توليد محصولات، دارند طرفداران بی شماری در صنایع تولیدی پیدا کرده اند. در ماركرهای ليزری اشعه ليزر با سوزاندن و حرارت، تصوير را بر روی سطح مورد نظر ايجاد می كند. اين دستگاه‌ها سرعت بالايی دارند و به همین دلیل هزینه بر هستند.

 

 

 

روش تصعيد رنگ

 اين شيوه از درون چاپ حرارتی زاده شده و كيفيت و سرعت مناسبی دارد. در اين دستگاه‌ها مواد رنگی بر روی سلفون‌هايی قرار دارد كه پرتوهای گوناگون مانند ليزر و يا ماتريس‌های حرارتی،‌ رنگ را از روی نوارهای سلفون بخار كرده و بر روی كاغذ ثبت می كند. کیفیت چاپ این دستگاه ها به حدی است که باعث رواج آنها در عکاسی ها شده است. ابعاد چاپی به طور معمول كوچك‌ است و دستگاههایش هم چندان گران نیست اما هزینه چاپ توسط آن بسیار گران است. در اين روش امكان چاپ روی كاغذهای متنوع وجود داشته و در گذشته برای بنر تبلیغاتی استفاده می شد.

 

 

About the Author

info@saymanco.ir